Bath & Body Workshops

SOAP CLASSES & WORKSHOPSOLYMPUS DIGITAL CAMERA
During the workshop, you’ll be making real natural cold process soap. It is made with pure, natural ingredients.
Cost: $130 per person
Length: 3 – 4 hours
Cost covers materials, instruction, and will result in 5lbs of cold process soap to take home the following day. You will be provided with safety instructions, recipes, and supplier lists.

BATH BOMBS 101bathbombs
You will learn everything you need to know about making bath bombs!
We will cover the basics including: color, fragrance, and other ingredients.
This is a hands on class, you will be taking home all of the bath bombs you make. After this class you will be creating bath bombs galore that are so fun and easy to make. You’ll never have to buy a bath bomb again, and they make great gifts too!
Cost: $30 per person
Length: 2 hours
Cost covers materials, instruction, and will result in 5 – 6 bath bombs to take home. You will be provided with safety instructions, recipes, and supplier lists.

SCENTOLOGY: Scentcrafting personal perfumes
Ever want to know how to make your own scents? Would you like to make a personal perfume tailored to you. In this workshop you learn how to go about making your custom blends safely.
Cost: $45 per person
Length: 2 hours
Cost covers materials, instruction, and will result in 1 roll on perfume to take home. You will be provided with safety instructions and supplier lists. Additional roll ons can be purchased at a cost of $12 each.

MELT & POUR SOAPMAKING
Did you ever want to make soap but were afraid of lye? Its kind of cheating in the eyes of most soapmakers but you can achieve some interesting results. We go over the basics of m&p soap, molds, scents, and pitfalls. This workshop is appropriate for ages 7 and up.
Cost: $30 per person
Length: 1.5 hours
Cost covers materials, instruction, and will result in at least 3 custom soaps to take home. You will be provided with safety instructions and supplier lists.

LIP BALMS, BUTTERS, AND SCRUBS oh my!
If you are looking at this workshop you likely want to have more control in what products you use in your daily life. We go over lip balm basics, the making of butters, and salt & sugar scrubs. Its a whirl wind workshop and you get so much out of it. You wont ever want to buy commercially made products again.
Cost: $85 per person
Length: 3 hours
Cost covers materials, instruction, and will result in at least 2 custom lip balms, 1 body butter, 1 salt scrub, and 1 sugar scrub to take home. You will be provided with safety instructions recipes, and supplier lists.